Холестеролът е органично съединение в организма ни, което се намира във всички клетки и телесни течности на човешкия организъм. Неговата роля се състои в изграждането на клетъчните мембрани, спомага за образуване на надбъбречните и половите хормони, витамин Д, жлъчните киселени.
По-голямата част от холестерола се синтезира в черния дроб, а останалата – се набавя чрез храната. Основни хранителни източници съдържащи холестерол са: млечните мазнини, тлъстите меса, черен дроб, бъбреци, яйцата.
Тъй като мазнините в кръвта (холестерол и триглицериди) са неразтворими във вода, те се свързват с белтък под формата на липопротеинови частици. По този начин се осъществява транспорта им до тъканите и органите.
Липопротеините с ниска плътност (LDL-C) съдържат около 70% от общия холестерол и са известни под името “лош” холестерол. Същите го транспортират от черния дроб до органите. Когато той е в наднормено количество в кръвта настъпва увреждане на съдовите стени и развитие на атеросклероза.
Липопротеините с висока плътност (HDL-C) транспортират холестерола за преработка в черния дроб, където чрез жлъчните киселини същият се отстранява от организма. Следователно Липопротеините с висока плътност (HDL-C) не позволяват на холестерола да се натрупва по стените на артериите, поради което се нарича “добър” холестерол.
Да, има и добър холестерол!
Как да повишим нивото на добрия холестерол ?! Чрез храни богати на фибри, чрез ядки и чрез прием на риби съдържащи големи количества омега-3 мастни киселини и на продукти съдържащи омега-3 мастни киселини. Чрез повишени физически усилия – спомагат за увеличаване нивата на добрия холестерол, регулира се телесното тегло и предпазва от сърдечни заболявания. Аеробните и анаеробните упражнения укрепват сърдечния мускул и увеличават белодробния капацитет. Много добре за понижаването на лошия холестерол ще повлияе и намаляването на спиртни напитки и намаляването на изпушените цигари!
Имаше и две предложения да си заместят месата с млечни продукти. Лошо няма по принцип, но моля Ви вземете под внимание следното: в различните меса холестерола варира между 50 и 80 мг. за 100г. продукт, а в сирена и кашкавал съдържащия се холестерол е м-у 90 и 115 мг. за 100г. продукт. Още един странен на пръв поглед пример: сланината намалява количеството холестерол в кръвта – на пръв поглед изглежда парадоксално, нали ?! Обаче механизмът е, че ако холестеролът не постъпва с храната, той много по-активно се изработва от организма ни. Сланината е богата на арахидонова киселина, която помага да се регулира нивото на холестерол в кръвта, да се нормализира хормоналния баланс, а също така участва в строежа на клетките в нашия организъм. Сланината има много ненаситени мастни киселини, които помагат да се прочисти черният дроб и да се изхвърлят от организма многото канцерогени. Сланината съдържа много добре усвоим селен, а много от нас изпитват дефицит на този елемент.
Нека не бързаме да заклеймяваме нещо, че ни вреди и ни носи „лош“ холестерол, само защото е „мазно“, но нека и не забравяме, че храненето ни трябва да е с мярка и да е разнообразно!