„Добре де, няма ли някакво универсално хапче, нещо да пия и да си слабея и да не се занимавам повече?!“
Ами не, няма за съжаление! Може да има с временен ефект, но резултатите после като се спре, са даже нагоре лично тегло и подкожни мазнини. Искайки да не се „занимаваме повече“ за мен означава, че този човек не е осъзнал, че е много важно да се замисли, какво слага в устата си. Закусвайки 5-6 филии хляб, намазани с маргарин и сладко, обядвайки кашкавал пане с пържени картофи, а за следобедно похапване си взима солети, бисквити, бонбони – няма как да се получат нещата, просто няма!
„Защо толкова мразиш картофите“ Не, не … не ги мразя, НО на чипс или пържени, на е най-добрия начин, по който сме свикнали да ги консумираме 😉
При пържене, обикновено се минават температури над 200° С. При подобни температури, както в продуктите, така и в самата структура на мазнината настъпват изменения. Поради високата температура и интензивността на процеса, започва отделяне на отцепени молекули с висока енергия – така наречените свободни радикали. Тези свободни радикали, след като бъдат погълнати, играят ролята на бомби, които избухват по повърхността или във вътрешността на клетките на човешкия организъм – смущавайки естествените физиологични процеси протичащи в тях.
В някои клетки е възможно да се увреди генетичният материал и те да мутират, а така възниква ракът. От пържени храни най-често се получава рак на лигавицата на стомаха. Не винаги и не при всеки, но опасността съществува!
Високият лош холестерол при над 25% от българите се дължи на непълноценния начин на хранене и бедната на Омега 3 диета – недостатъчна консумация на риба и морски храни, зеленчуци и плодове, нередовно хранене, употреба на некачествени мазнини и особено маргарин. Консумират се изключително много наситени мастни киселини, а също и трансмазнини, които са фактор за повишаване на лошия холестерол. Трансмастните киселини, получени промишлено, са във всички пържени храни, чипсове, навсякъде, където е отбелязано „хидрогенирани” или „частично хидрогенирани масла” – солети, бисквити, бонбони, кексове.
Кой не обича сладко?! Май няма такъв човек, но все пак имайте предвид, че не е нужно да се тъпчем самоцелно със захар.
Приемът на захар през последните 2 века драстично се е увеличил и съответства на рязкото и постоянно покачване на сърдечните заболявания, затлъстяването и други дегенеративни болести.
Захар можем да приемем, дори и без да осъзнаваме, че я има, а тя присъства и то под всякакви форми като: декстроза, фруктоза, глюкоза и силно преработения и наситен с фруктоза сироп. Тя се съдържа в прекомерни количества в газираните напитки, повечето плодови сокове, преработените храни.
Какво пък толкова лошо има да си хапваме сладко ?!
Захарта влияе на нивата на калций, фосфор, глюкоза, холестерол и триглицериди и има вреден ефект върху имунната система и нивата на ензимите в черния дроб. Прекаленият прием на рафинирана захар може да влоши функционирането на панкреаса, надбъбречните жлези, черния дроб, бъбреците, да увреди капилярите. Да предизвика камъни в жлъчния мехур, апендицит, хемороиди, разширени вени, отслабено зрение, автоимунни заболявания като артрит, астма и множествена склероза, депресия, хранителни алергии, заболявания на венците, главоболие, мигрена.
Прекомерното приемане на сладки храни води до прекомерно освобождаване на глюкоза в кръвта и непостоянно ниво на инсулина , което ускорява стареенето на клетките и изтощава панкреаса, надбъбречните жлези, щитовидната жлеза, хипофизата и половите жлези. Тялото вече не е способно да се справя със стреса и с натрупващите се токсини.
До какво водят високите нива на инсулин следствие прекомерната употреба на захар?!
Хронично високите нива на инсулин вследствие на прекомерна употреба на захар повишават складирането на мазнини в тялото и с това директно увеличават риска от сърдечни заболявания. Хората с диабет, които нямат признаци за сърдечни заболявания, са изложени на същия риск да умрат от сърдечна недостатъчност, на какъвто са изложени не – диабетиците, които вече са имали сърдечни проблеми.
Натрупването на мазнини в тялото е свързано с нивата на инсулина. Високите нива на инсулин предизвикват по-бързото натрупване на мазнини, които не се използват за производството на енергия. Приемането на рафинирана захар предизвиква свръх освобождаване на инсулин от панкреаса с цел преработване на захарта, което води до повече натрупване на мазнини. Пробвайте да заместите шоколада с плод – фруктозата има по-малък ефект върху нивото на кръвната захар, което помага за избягването на внезапно покачване на инсулина и натрупване на излишни мазнини.
С времето напълнелият човек установява, че тялото му все по-трудно контролира нивото на инсулина и го поддържа постоянно повишено без значение каква храна се приема. Това става причина дори и минимални количества храна да предизвикат натрупване на мазнини. С изборът на подходящи храни и ежедневно движение тази тенденция може да се ограничи и дори елиминира!
Ограниченият прием на рафинирана захар за сметка на повече зеленчуци, плодове, протеини, мазнини и нормално количество въглехидрати е за предпочитане, пред това да изядем кофичка с течен шоколад!