Омега 3 мастните киселини са група от девет полиненаситени мастни киселини. Най-важни за храненето при човека са три от тях:
-
Алфа линоленична киселина (АЛК / ALA)
-
Ейкозапентанова киселина (ЕПК / EPA)
-
Докозахексанова киселина (ДХК / DHA)
Омега-3 са полиненаситени мастни киселини, без които човешкият организъм не може. Те са жизненоважни, защото са градивен елемент на мембраната на клетките. Тези есенциални мacтни ĸиceлини ca извecтни cъc cпocoбнocттa cи дa влияят въpxy чoвeшĸoтo здpaвe и ca oт cъщecтвeнo знaчeниe зa pacтeжa и paзвитиeтo нa opгaнизмa ни. Омега-3 мастните киселини помагат за овладяване на възпалителните процеси и така стават преграда пред сериозните заболявания и увреждания – артрит, диабет, сърдечно-съдови болести, Алцхаймер. Тези мастни киселини са жизненоважни структурни елементи на клетките и са необходими за: поддържане на хормоналния баланс, поддържане на имунната и нерваната ни система, забавят атеросклерозата, контролират на възпалителните процеси, способстват за здрава кожа, коса и нокти, спомагат за контролиране нивата на „лошия“ холестерол в кръвта и мазнините в тялото. Въпреки че са вид мазнини, от Омега 3 не се пълнее. Даже напротив, препоръчителен е приема на Омега 3 мастни киселини при спазването на хранителен режим за редуциране на теглото.За съжаление през последните години менюто ни включва все повече хидрогенирани или частично хидрогенирани наситени мазнини. Това увеличение е за сметка на незаменимите мастни киселини и може да се окаже фактор за много проблеми, включващи хронични възпалителни заболявания като астма, сърдечни заболявания, чревни възпаления, екзема и артрит. Сред симптомите, свързани с недостиг на незаменими мастни киселини, са суха кожа, забавена обмяна на веществата, умора, жажда, умствени проблеми, високо кръвно налягане, високи нива на триглицеридите в кръвта, възпаления, предменструален синдром, ставни болки, задържане на вода, изтръпвания на ръцете и краката, забавен растеж и способност за учене, слаба памет и лоша координация!
Дори опитвайки се да консумираме от по-полезните мазнини в ежедневието си, трябва да знаем, че те съдържат много повече омега-6.Омега-6 полиненаситени мастни киселини се съдържат в растителните масла – слънчогледово, царевично,фъстъчено, както и в пилешкото месо. Омега-6 също са есенциално важни полиненаситени мастни киселини. Те поддържат кожата и свойството на кръвта да се съсирва.
Докато по-голямото количество омега-3 не вреди на организма, по-голямото количество на омега-6 повишава риска от сърдечно-съдови заболявания, инфаркт и инсулт. Така наречения „Американският тип хранене“ обикновено съдържат 15-25 пъти повече омега-6 мастни киселини от омега-3 мастни киселини. Негативният ефект на омега-6 обаче можем да регулираме с омега-3.
Здравословоно съотношение, според последните изследвания, между полиненаситени мастни киселини се постига с една част омега-3 на две до четири части омега-6.
Лесно усвоимите Омега 3 мастни киселини (DHA и EPA) се съдържат предимно в рибеното масло и майчиното мляко – кърмата.В Омега 3 от растителен произход не се съдържат тези два вида мастни киселини – ЕПА (ейкосапентапеларгонова киселина) и DHA (докосахексапеларгонова киселина), а само те се усвояват директно от нашия организъм! Другите разновидности трябва да се преработват от организма ни и като резултат усвоените количества са много по-малки от очакваното. Дълбоководната риба е най-концентрираният източник на DHA и EPA. При яйцата омега-3 мастните киселини DHA се съдържат в жълтъците, докато белтъците не съдържат омега-3 мастни киселини. Не случайно ви моля да ядете цели яйцата.
Един от най-добрите растителни източници на омега-3 е маслото от ленено семе. Лененото семе съдържа алфа-линоленова киселина (ALA), която е по-различна от съдържащите се в рибата мастните киселини.
Лененото семе се използва в храненето и медицината от древността. Днес се употребява като средство за профилактика на високия холестерол и сърдечно-съдовите заболявания.
Една супена лъжица ленено семе съдържа около 1.5-1.6г омега-3, а една супена лъжица ленено масло – 7г омега-3.
Лененото семе е бедно на омега-6 така, че може да се взима и за да се балансира храненето ни.Орехите също са идеален източник на алфа-линоленова киселина. За тези от вас, които избягват животински продукти освен лененото масло може да консумират соеви производни като тофу, темпей, соево мляко и едемаме. Те имат много здравословни предимства включително и растително базираните ALA омега-3.
Друго възможно решение е да се консумират хранителни добавки съдържащи омега-3 мастни киселини. Едно допълнително предимство на хранителните добавки с омега-3 е че за разлика от рибата например, те са специално пречистени и не съдържат замърсявания от живак, олово, кадмий.Много важно е да се знае, че омега-3 мастните киселини трябва задължително да се приемат с мастно-разтворими антиоксиданти (като селен и витамини А, Е,С), за да се предпазят мазнините от окисляване.