Адекватно дишане = адекватно функциониране на мозъка = адекватно храносмилане
Знаем ли как да дишаме ?! Естествено, че та то ни е инстинкт ! Да, ама НЕ !
Дишането е основен жизнен процес, без който тялото ни не би могло да съществува. Обикновено се случва някъде на границата между съзнателното и несъзнателното, и е функция на вегетативната нервна система.Обаче съгласете се, че все пак сме в състояние да извършваме съзнателен контрол върху него. Често не се замисляме върху дихателния процес и той остава някак пасивен. Вдишването е действие, което може да се извърши единствено чрез мускулно усилие. Мускулите, задействащи това движение, са междуребрените мускули, коремните мускули и диафрагмата. При издишването дробовете се свиват благодарение на еластичността си, която “смалява” тях и ребрата. Въпреки че принципът на дишане е един, хората дишат различно, като тенденцията е с нарастване на възрастта все повече да се губят правилните дихателни навици.
Новородените и децата дишат по естествен и оптимален за тях начин.
Когато постепенно си изградят навици и ежедневието им започне да става все по-пасивно, стойката се нарушава, и оттам страда дишането им, то става повърхностно, не се доставят необходимите количества кислород до клетките, цялостният жизнен тонус спада. Повечето хора поемат бързи и малки глътки въздух. Повдигаме рамене, прибираме диафрагмата и вдишваме само колкото да напълним горната част на белите дробове.По този начин се полагат относително големи усилия за прием на изключително малки количества кислород! Обикновено дишаме така, когато сме под стрес, напрежение, уплаха, така дишането става повърхностно и насечено. Въпреки че е най-неефективният модел на дишане, то е най-разпространено в ежедневието.Този вид дишане отразява, но също така създава физически и душевни проблеми.Дишайки по този начин е вероятно да имаме или да си докараме хронично превъзбуждане на симпатиковата нервна система, поддържаме завишен пулс и кръвно налягане, нарушаваме нормалната дейност на храносмилателната система и кръвообращението!
Добре де, как да дишаме ?! Опитайте да е коремно (диафрагмено) дишане.
Лесно е за практикуване, естествено за тялото и успокояващо. При вдишване се издува коремната стена и се извършва основно от диафрагмата, а обемът на вдишания въздух тук е по-голям от горе изброените. Този модел на дишане е често срещан при хора, привикнали да контролират дихателния си процес – активно спортуващи и практикуващи йога. Защо да си променяме дишането?! Всяка клетка в организма се нуждае от кислород, за да съществува. Високото ниво на кислород повишава продуктивността и е необходимо за доброто здраве. Най-лесният начин да дадем повече кислород на тялото си, е просто да дишаме правилно. Правилното дишане драматично повишава издръжливостта и трезвата преценка, повишава настроението и помага на тялото да се бори с токсините по-ефективно, тъй като по-голямата част от токсините се изхвърлят именно чрез издишването.
Упражнявайте се, като издувате корема, докато дишате. Напълнете целите дробове с въздух.
Прибирайте корема, когато издишвате. Дишайте бавно и дълбоко. Дишайте само през носа за няколко минути. След това вдишвайте през носа и издишвайте през устата за няколко минути. Упражнявайте правилното си дишане колкото се може по-често. Това е едно чудесно упражнение и за овладяване на гнева. Упражнявайте дишането си докато тренирате-като оптимизирате дишането си, ще подобрите и тренировъчните си резултати.Ако не можете да заспите, опитайте пак да се упражнявате да дишате по този начин.Когато сте стресирани и ви трябва отпускане, този вид дишане ще ви помогне. Винаги изпълнявайте дихателни упражнения на място с незамърсен от пушек или химически примеси въздух, препоръчително при стайна температура.