Често ме питат, дали да се пие вода по време и веднага след хранене.
Стомашният сок и в частност солната киселина са необходими за преработването на храната и колкото е по-груба и по-тежка тя като животински протеини, толкова по-голяма трябва да бъде концентрацията на киселината. Разреждайки стомашния сок с течности, вие съответно намалявате концентрацията му, както и тази на жлъчката и панкреатичния сок, и силата на киселината вече е недостатъчна за обработката на храната, която няма да се смели по-нататък, по оптимален начин. Това създава условия за не добро храносмилане, затлачването на организма и появата на заболявания.
Недостигът на солна киселина в организма води до тежки нарушения в работата на цялата храносмилателна система.
Това се отразява особено силно на хората в напреднала възраст, при които отделянето на солна киселина намалява до 15 % в сравнение с 20-годишните.
Дефицитът на солна киселина води до нарушения в синтеза на белтъците, калция, желязото, до възможност в организма да навлязат големи количества патогенни бактерии, тъй като стомахът и в частност солната киселина са силна санитарна бариера. Затова не е много оптимално да се пие вода по време на ядене и непосредствено след това. Течностите значително намаляват концентрацията на солна киселина и дори в храната да се съдържа достатъчно количество от нужните на организма вещества, те не се преработват докрай, което води до не дообработване и гниене. Рафинираната и сладката храна също са продукти, влияещи рязко върху намаляването на количеството солна киселина.